Vyšetření metodou Peptest

Vážené kolegyně a kolegové,

dovolujeme si Vás informovat, že Klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc nabízí stanovení pepsinu v dutině ústní pomocí metody Peptest™. Peptest je neinvazivní vyšetření, které umožňuje kvantitativní průkaz pepsinu v dutině ústní a tím může prokázat extraezofageální reflux. Vyšetření se provádí na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy.

Extraezofageální reflux, který nemusí být provázen obvyklými gastroezofageálními refluxními projevy, může být příčinou některých ORL onemocnění, některých afekcí ve stomatologii, řady pneumologických stavů (některé případy chronického kašle, některé případy exacerbací astmatu, CHOPN či intersticiálních plicních nemocí), některých gastroenterologických nemocí, může se uplatnit v diferenciální diagnostice alergologických nemocí, v diagnostice některých pediatrických nemocí a může mít význam v dalších oborech.

Peptest umožňuje kvantitativní průkaz pepsinu v dutině ústní a slouží k vyšetření extraesofageálního refluxu (EER) pomocí detekce pepsinu ve slinách. Toto vyšetření diagnostikuje extraesofageální reflux zcela odlišným způsobem než ostatní invazivní metody sloužící k vyšetření EER (gastroskopie, pH-metrie, jícnová manometrie a další). Tím Peptest rozšiřuje již existující spektrum vyšetřovacích metod EER a v některých situacích by mohl zmíněné invazivní metody nahradit, zejména pokud nejsou přítomny typické gastroenterologické symptomy. Výhodou Peptestu ve srovnání s ostatními vyšetřeními je přitom jeho neinvazivita.

K vyšetření pošlete pacienta do Cytologické laboratoře Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy, 4.N.P. budovy H1 (stejné pracoviště, kde se provádí vyšetření tuberkulinového testu). Jako žádanku prosím použijte „všeobecnou žádanku k vyšetření“ nebo žádanku „obecný požadavek“, které jsou uvedeny v NIS MEDEA mezi žádankami Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy, případně jinou formu žádanky. Žádanka slouží pouze k identifikaci pacienta a odesílajícího lékaře, nemusí v ní být uvedeny žádné podrobnosti o klinickém stavu pacienta. Pacient bude v naší laboratoři o všem poučen, bude mu vysvětlena podstata a postup vyšetření, bude mu vydána zkumavka na odběr slin, který provede některý následující den ráno nalačno ihned po probuzení, a následně v naší cytologické laboratoři bude Peptest vyšetřen a výsledek vyšetření bude zadán do NIS MEDEA.

Zdravotní pojišťovny test nehradí. Pacient cenu Peptestu včetně jeho zpracování zaplatí v pokladně Fakultní nemocnice, cena za vyšetření dle ceníku FNOL činí 1050,- Kč s platností od 1.11.2022.

MUDr. Jaromír Zatloukal, odborný garant vyšetření, tel. 588 44 5907
Kamila Korábečná, laboratorní zpracování Peptestu, tel. 588 44 5110