Elektronické cigarety a nahřívaný tabák? Nevíme, co budou dělat s plícemi po mnohaletém užívání, varuje primář plicní kliniky

30. 5. 2022

Upozornit na škodlivost kouření, a to i kouření elektronických cigaret a nahřívaného tabáku, a současně podpořit ty, kdo chtějí se závislostí na nikotinu bojovat. Takový je cíl Světového dne bez tabáku, který si každoročně 31. května připomíná i Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě letos při této příležitosti přímo v poslední květnový den uspořádá akci pro zaměstnance. Škodlivost kouření ale nemocnice celoročně připomíná také svým pacientům a zájemcům pomáhá s odvykáním.

 

Světový den bez tabáku je podle odborníků nutné si připomínat i proto, že v posledních letech řada kuřáků vyměnila klasické cigarety za elektronické cigarety a nahřívaný tabák. Uživatel při jejich užívání může podlehnout dojmu, že nejsou tolik nebezpečné. „Popularita těchto výrobků v poslední době enormně roste, a to díky masívní reklamní kampani a líbivému vzhledu produktů. Je třeba rozlišovat, jestli se jedná o elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák. V rámci těchto dvou skupin pak ještě existuje více typů produktů, od různých výrobců,“ upozorňuje primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc MUDr. Stanislav Losse.

Zatím nejsou dostupné nezávislé studie, které by potvrdily, že by ´zahřívaný tabák“ byl méně škodlivý. Tedy produkty typu IQOS nebo GLO. Tyto výrobky obsahují běžný tabák, jenom jemně rozdrcený a následně slisovaný, který se spaluje při nižší teplotě. Aby to tak bylo možné, je do výrobků tohoto typu oproti klasickým cigaretám přidáváno zhruba dvě stovky jiných, nových chemických látek, které se v klasických cigaretách nevyskytují. Zatím nevíme, jak budou na plíce působit při mnohaletém užívání,“ varuje primář, přestože uznává, že tyto produkty méně smrdí a pro nekuřácké okolí jsou sympatičtější.

U elektronických cigaret se předpokládá menší škodlivost proti klasickým cigaretám. Uživatel z nich vdechuje (vapuje) obvykle nikotin, který potřebuje ke zmírnění abstinenčních příznaků. Dalších látek obsahují ve srovnání s cigaretami málo, hlavně různé příchutě. „O příchutích ale bohužel také nevíme, co budou dělat s plícemi po mnohaletém, každodenním užívání. Každopádně pokud srovnáváme klasické cigarety, zahřívaný tabák a elektronické cigarety, podle současných znalostí se pro kuřáky závislé na tabáku, kteří nedokáží zcela přestat, jeví užívání elektronických cigaret jako zdravotně méně riziková varianta. Nejde ale rozhodně o zdravotně neškodný výrobek. Lékaři by vždy měli doporučovat zcela přestat kouřit,“ zdůrazňuje primář plicní kliniky s tím, že u nekuřáků mají elektronické cigarety schopnost vyvolat závislost na nikotinu, proto by je nekuřáci neměli nikdy začít užívat. „Stejně tak jako zahřívaný tabák, cigarety či jiné výrobky z tabáku,“ dodává.

Těm, kteří již nikotinismem trpí a rozhodnou se s ním bojovat, mohou pomoci odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc. Při plicní klinice funguje Centrum pro závislosti na tabáku. Stačí se pouze objednat na telefonním čísle 588 443 561 v ambulanci Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy. Další informace najdete na webových stránkách https://plicni.fnol.cz/.

Světový den bez tabáku a škodlivost kouření připomene Fakultní nemocnice Olomouc svým zaměstnancům v úterý 31. května od 11.00 do 13.00 hodin preventivně edukační akcí v prostorách jídelny. Zaměstnanci také stále mohou v nemocniční lékárně využít 10% slevu na přípravky Nicorette, které pomáhají při odvykání kouření. Postoj vedení Fakultní nemocnice Olomouc k otázce kouření je trvale negativní. To je zřejmé i ze skutečnosti, že je zdravotnické zařízení od roku 2016 součástí Evropské sítě nekuřáckých nemocnic. „Naším cílem je stát se nekuřáckou nemocnicí, vytvořili jsme i pracovní tým, který plánuje postupné kroky, s jejichž pomocí chceme co nejvíce omezit negativní důsledky kouření v areálu nemocnice,“ uvedl tehdy ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D. V areálu FN Olomouc je povoleno kouřit pouze na vyhrazených kuřáckých místech. V dalších prostorách mimo tato vyhrazená místa včetně všech vnitřních prostor nemocnice je kouření zakázáno.

  • Více informací k iniciativě FN OLOMOUC - NEKUŘÁCKÁ NEMOCNICE najdete ZDE.