Plicní klinika pořádá dva webináře – o spánkové hygieně a tuberkulóze

15. 3. 2021

Dva významné dny si v březnu připomínají pneumologové po celém světě. Na pátek 19. března připadá Světový den spánku a na středu 24. března pak Světový den tuberkulózy. Na aktuální témata, která jsou spojená ať již se správnou spánkovou hygienou nebo nebezpečím TBC, chtějí při této příležitosti upozornit lékaři Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc. Pořádají proto pro veřejnost webináře, v jejichž programu dostanou slovo renomovaní odborníci.

Světový den spánku je pořádán od roku 2008 a jeho cílem je oslavit přínosy kvalitního a zdravého spánku, upozornit veřejnost na břemeno problémů souvisejících se spánkem a na jejich zdravotní, vzdělávací a společenské aspekty a podpořit tak prevenci a léčbu poruch spánku. Světový den spánku připadá každoročně na pátek před březnovou rovnodenností, proto se datum jeho konání každým rokem mění. Webinář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc se uskuteční v předvečer letošního Světového dne spánku, tedy ve čtvrtek 18. března od 17.30 hodin. „Problémy se spánkem ohrožují zdraví nebo kvalitu života až 45% světové populace. Spánkové poruchy tak dosahují parametrů světové epidemie,“ konstatuje primář plicní kliniky MUDr. Milan Sova, Ph.D.

Připomínka Světového dne spánku je letos o to aktuálnější, že nespavost může být jedním z příznaků postCOVID syndromu, tedy pozůstatkem po prodělání onemocnění COVID-19. „Pandemie má také zásadní dopad na činnost spánkových laboratoří. Podle naší studie vypadlo díky uzavření spánkových laboratoří nejméně 20-30% roční kapacity a aktuálně je velká část laboratoří stále uzavřená,“ dodává MUDr. Sova s tím, že i těmto tématům se budou odborníci během webináře věnovat. „Probereme s diváky desatero spánkové hygieny, poruchy dýchání ve spánku, nespavost a také případy, kdy je vhodné vyhledat odborníky a objednat se k vyšetření ve spánkové laboratoři,“ dodává primář ke zhruba hodinovému programu.

Světový den tuberkulózy připomíná Světová zdravotnická organizace (WHO) každoročně 24. března. V tento den v roce 1882 oznámil Robert Koch svůj objev tuberkulózního bacilu, což otevřelo cestu k diagnostice a léčbě TBC. „Výskyt tuberkulózy dlouhodobě klesá. Rok 2020 byl dokonce unikátní nejnižším záchytem TBC v historii. Mohlo by se proto zdát, že tuberkulóza už pro lidstvo nepředstavuje problém. Tak jednoduché to ale samozřejmě není,“ upozorňuje přednosta plicní kliniky MUDr. Petr Jakubec, Ph.D. Stále se totiž mohou objevit nové a rezistentní typy bakterie a podle odhadů WHO každým rokem celosvětově přibývá půl milionu nových případů onemocnění multirezistentní tuberkulózou. Proto má rozhodně smysl každoročně na nebezpečí a celospolečenské dopady epidemie TBC upozorňovat. Webinář plicní kliniky k tomuto tématu se uskuteční 24. března od 17.30 hodin a pneumologové se budou věnovat nejen historii TBC, ale především aktuálnímu stavu v Čechách a na Slovensku, současné léčbě onemocnění a také nastíní její možnou budoucnost.

Oba webináře budou dostupné na webových stránkách kliniky - plicni.fnol.cz. Pro hladký průběh akcí prosíme zájemce o registraci. Podrobné informace najdou ZDE.